IIA klasės mokiniai lankėsi UAB „Kauno vandenys‘‘

      Spalio 4 dieną IIA klasės mokiniai su chemijos mokytoja Asta Račkauskiene lankėsi UAB „Kauno vandenys‘‘. Iš pradžių bendrovės technologas Jonas supažindino su nuotekų valymo įrenginių atsiradimo istorija. Anot jo, prieš porą dešimtmečių visai nevalomos Kauno miesto buities ir pramonės nuotekos buvo liejamos į Nemuną bei Nerį. Nepaisant didelių finansinių problemų, 1992 metais pradėti statyti nuotekų ir kanalizacijos valymo įrenginiai. Susipažinę su trumpa bendrovės istorija, užėjome į mechaninį nuotekų valymo skyrių, kur įrengtos specialios grotos. Technologas paaiškino, kaip veikia grotos, surenkančios stambias nuotekų daleles. Ironiškai užsiminė, kad dažnai pasitaiko, jog dėl gyventojų nerūpestingumo jos užsikemša ir nuo supuvusių obuolių. 

      Už grotų, kitoje patalpoje, įrengtos smėliagaudės, kurios iš vandens pašalina smėlį.

Bandydami kuo greičiau sprukti iš patalpos nuo nosį raukiančio kvapo, patraukėme prie itin didelių konteinerių, kuriuose kaupiamas dumblas, išvalytas smėliagaudėse. Pasirodo, po pirminio mechaninio apdorojimo procesas tęsiamas pirmuosiuose sėsdintuvuose, kurie dar kartą išvalo grotų ir smėliagaudžių neišvalytą dumblą ir kitas smulkias medžiagas. Pasižiūrėję, kaip tai vyksta, netoliese išvydome dideles vonias, kuriuose po mechaninio valymo aerotankuose nuotekos toliau valomos biologiniu būdu: čia esančios bakterijos maitinasi nuotekose esančiomis dalelėmis, kurios reikalingos bakterijų dauginimuisi, o norint palaikyti šiam procesui reikalingą deguonies kiekį nuolat pumpuojamas oras. Perėję tilteliu per aerotankus, matėme antruosius sėsdintuvus, kurie galutinai baigia nuotekų valymą.

Iš visų mechanizmų surinktas dumblas yra išdžiovinamas ir gaminamos granulės, kurios, pasak technologo Jono, yra lengvos dėl sumažėjusio tūrio. Granulės yra vežamos į Noreikiškių elektrinę ir naudojamos valymo įrengimų teritorijoje esantiems pastatams šildyti. Pagaliau išvydę švariai išvalytą vandenį, pajudėjome prie centrinio valdymo punkto, kuriame bendrovės darbuotojai gali stebėti, kas ir kur vyksta. Taigi, mes, IIA mokiniai, supažinome su dar vienu biotechnologiniu procesu, be kurio jau būtų nebeįmanoma įsivaizduoti, jog įvairiomis organinėmis, mineralinėmis ir sintetinėmis medžiagomis užterštas nuotekų vanduo vėl švarus patektų į mūsų upes ir kitus telkinius. Paradoksalu, tačiau įsitikinome, jog tiek teršiant vandenį, tiek jį valant pasitelkiami tie patys būdai: mechaninis, biologinis ir cheminis.Vadinasi, tik nuo racionalaus ir atsakingo žmogaus elgesio priklauso, kaip mes naudosimės mokslo pažanga.

Povilas Cibulskis, IIA

UNIFORMŲ UŽSAKYMAS

BĮ UAB „Tometa“
Draugystės g.19, Kaunas
tel. 837 455 185
mob.8 687 83354

.

Plačiau apie mokyklinę uniformą   

PARTNERIAI

 

 
 

NAUDINGA

   

 

PROJEKTAI

 

Gimnazijos kontaktai

S. Lozoraičio 13, Garliava, LT-53226, Kauno r.
Telefonas/Faksas: 8 - 37 55 12 55
El. paštas: mokytojams@yahoo.com

Prisijungti

  

Dėl prisijungimo duomenų mūsų gimnazijos mokiniams arba mokinių tėvams

Nauji mokiniai bei jų tėvai prie TAMO dienyno jungtis gali su ankstesnėje mokykloje turėtais prisijungimo vardais ir slaptažodžiais, tik reikia gauti mūsų gimnazijos asmeninius raktus arba vaiko raktus. Kitų dienynų naudotojai turi registruotis iš naujo.

Nauji I kl. mokiniai prisijungimo duomenis gauna IT pamokoje pirmąją rugsėjo savaitę, o tėvai - iš klasės vadovų.

Nauji kitų klasių mokiniai ir jų tėvai, dėl prisijungimo duomenų kreipkitės el. paštu: tamo.gjlg@yahoo.com

Mokiniai temos eilutėje turi parašyti "Dėl TAMO mokiniams", o  laiške - savo vardą, pavardę bei klasę.

Mokinių tėvai temos eilutėje turi parašyti "Dėl TAMO tėvams", o  laiške  turėtų nurodyti savo vaiko vardą, pavardę bei klasę.

Prisijungimo duomenys bus atsiųsti per tris darbo dienas.

 

Lankomumas

Šiandien169
Šią savaitę169
Viso430096

Dabar lankosi

3
Statistika nuo 2014-10-15

Joomla! derinimo konsolė

Sesija

Profilio informacija

Atminties naudojimas

Duomenų bazės užklausos