Sausio 13-osios minėjimas

Garliavos Juozo Lukšos gimnazija, kaip ir kasmet, pagarbiai paminėjo Sausio 13-ąją. Sausio 13-oji tai svarbi mūsų šaliai data, minima kaip Laisvės gynėjų diena.

1991 metų sausio 13 dieną vykęs Lietuvos piliečių taikus pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga perimti svarbius valstybinės reikšmės objektus jau dvidešimt šešerius metus yra minimas Lietuvoje kaip valstybinė šventė. Garliavos Juozo Lukšos mokiniai ir mokytojai įvairiuose renginiuose ir susibūrimuose nuo pat sausio 12 d. iki sausio 14 d.  minėjo Sausio 13-osios atminimą.

Gimnazijoje Sausio 13-osios minėjimo atmosferą pajusti nebuvo sunku.. Uždegtos žvakės keturiolikai prie Vilniaus televizijos bokšto žuvusių žmonių, apie kiekvieną žuvusįjį buvo galima paskaityti ir daugiau sužinoti iš  šalia esančių aprašymų. Gimnazijoje apsilankęs Valerijonas Senvaitis, buvęs Laisvės gynėjas, papasakojo apie Juragių televizijos transliacijos stoties saugojimą ir gynybą 1991 metais, padėjo prisiminti ir įvertinti tai, kodėl šiandien esame laisvi.

Juragių televizijos ir radijo transliacijos stotį kitą dieną aplankę mokyklos gimnazistai ir mokytojai kelias valandas praleido gryname ore,klausydami ne vieno Lietuvos ir Kauno rajono politiko, savivaldybės vadovų, buvusių Laisvės gynėjų kalbų, su karšta arbata prie atvirai degančio didelio laužo. Laisvės gynėjų dieną pagerbė padėdami gėlių ir žvakelių prie Rūpintojėlio paminklo. Tačiau Sausio 13-osios minėjimas nesibaigė tik šiomis gražiomis iniciatyvomis. Gražia tradicija gimnazijoje tapo Sausio 13-ąją paminėti Veiveriuose, Skausmo kalnelyje aplankant Juozo Lukšos-Daumanto ir Antano Lukšos bendrą kapą. Atvykusiuosius pasitikęs Veiverių seniūnas Vaclovas Ramanauskas ir kiti asmenys uždegė atminimo žvakutes, pagerbė brolius partizanus tylos minute.

Ilgai netrukus gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas aplankė Antano Lukšos našlę Genovaitę Lukšienę. Direktorius su p. Genovaite Lukšiene ir jos vaikais - Dalia ir Kęstučiu - dalinosi prisiminimais apie Antaną Lukšą. Artimi santykiai su Juozo ir AntanoLukšos šeima  palaikomi nuolat, todėl prisiminimai, siekiant net pokario metus,  pokalbio dalyviams  buvo brangūs ir svarbūs. Direktorius V. Vitkauskas susitikimo metu aptarė ir tolimesnius palaikymo tarp gimnazijos ir Antano Lukšos artimųjų ryšius.

Sausio 13-ąją taip pat minėjome renginyje „Tauta, einanti į laisvę”, vykusiame Garliavos meno mokyklos aktų salėje. Čia prisiminimais ir pamąstymais dalinosi gimnazijos istorijos mokytoja Violeta Marija Vėjelytė, poeziją skaitė buvęs tremtinys Mindaugas Babonas. Gimnazijos bendruomenės atstovai dalyvavo ir aukojamose Šv. Mišiose Įgulos ir Garliavos Švč. Trejybės bažnyčioje.

Sausio 14-ąją, vadovaujami kūno kultūros mokytojo Eimanto Petrulevičiaus, gimnazistai Ignas Simanavičius, Andrius Ramanauskas, Lukas Kamarauskas, Greta Kavaliauskaitė dalyvavo XXVI-me tradiciniame ir jau tarptautiniu tapusiame pagarbos bėgime „Gyvybės ir Mirties keliu”. Šiame renginyje dalyvaujantys nebe pirmą kartą liudija, kad šiandieninis jaunimas iki dabar rūpinasi ir sergėja Laisvės gynėjų palikimą mums, kad ši patriotiška tradicija dar ilgai džiugins ir Garliavos Juozo Lukšos gimnaziją, ir Lietuvą.

Magdelena Kostiučenko IV kl.